Yaşanmışlıklara Ait Hayat Öyküsü Ve Gezi Notları..

Yaşanmışlıklara Ait Hayat Öyküsü Ve Gezi Notları..

Bu haber 3682 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Yazar, Şair Ve Ressam Özden Ece Çok Yönlü Kişiliğe Sahip Bir Sanatçı. Aynı Zamanda Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Coğrafya Ve Etnoloji Bölümü Mezunu. Emeklilik Sonrası Resim, Şiir Ve Edebiyatla İlgileniyor.

Sanatçı Ece Özden 1942 yılında Gelibolu’da dünyaya gelen asker bir baba ve ailenin kızı. Yükseköğrenimine 1963 yılında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne girerek Etnoloji Bölümü’nden mezun oldu. Bu meslekte 10 yıl sosyolog ve 11 yıl öğretmenlik yaptı.

Ece Özden emeklilik yaşamında ilerleyen zaman içerisinde resim, şiir ve edebiyata ilgi duyarak 2 kitap yazmış ve pek çok resimlerine imzasını atmış çok yönlü bir sanatçı. Beyaz Gelinlik öyküsünden kurguladığı yağlıboya tablosuyla jüri ödülüne layık görüldü.

Yazdığı “Turnikede Zaman” adlı kitabı 2021 yılında Karina Yayınları tarafından basılarak okur severlerin beğenisine sunuldu. Turnikede Zaman 77 şiir ve 7 öyküyü oluşturan içeriğiyle büyük beğeni kazandı yoğun ilgi gördü. Diğer kitabı “İçeride Tadilat Var/Ece’nin Günlüğü” 2023 yılı tekrar Karina Yayınları tarafından basılarak piyasaya sürüldü.

“Turnikede Zaman” öykü, anekdot, makale vs. kulağa, göze, kalbe dokunan, toplumun yapı taşı gibi. İnsanları birbirine bağlayan her güzel şeyin hücre yenilediğine inanılarak yazılmış duygular.. Yazar bu maksatla yola çıkıp yaşamıyla biriktirdiği duygu ve tecrübeleri günlük olayların da izdüşümü ile şiir diline çeviriyor. Özden Ece birçok gurur kaynağı öğrencileriyle ve dostlarıyla var oldukça, ömrüne endeksli üretkenliğe devam edeceğini ifade ediyor.

“İçeride Tadilat Var” adlı kitabında yazar hayattan aldığı hediyelerin paketlerini okuyucularıyla açmaya karar veriyor. İleri yaşında “hiçbir şey için hiçbir şey geç değildir” sözüyle yola çıkıp kâğıda kaleme sarılıyor. Kendince gezen kendince yaşayan ve bu olguyla yola çıkarak belleğinde kalan anıların yolculuğunda okurlara da davetiye çıkarıyor. Özellikle genç kuşağın, biraz daha anlamaya çalışacağı ve belki de ileride yadsımayacağı kendi anılarına eşdeğerlik kazandıracak.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

PEGASUS BANNER MG BANNER MC DONALD'S PENTİ İÇ GİYİM POLİSAN
POLİSAN CHAKRA ALIŞ GİDİŞ