CRR’de Tango Akşamı Necip Celâl Andel Anma Konseri “Mazi Kalbimde Bir Yaradır”

CRR’de Tango Akşamı Necip Celâl Andel Anma Konseri “Mazi Kalbimde Bir Yaradır”

Bu haber 1790 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Avrupa’nın özgün tango topluluğu Band-O-Neon ve Gran Orquesta Típica de Tango, 6 Kasım Pazartesi akşamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda “Mazi Kalbimde Bir Yaradır” başlıklı konser verecek. İlk tango bestecimiz Necip Celâl Andel’in anılacağı konserde, Andel’in tüm tangolarının yanı sıra en meşhur Arjantin tangolarından eserler icra edilecek. Şarkılara dansların da eşlik edeceği konser saat 20.00’de başlayacak.


Doktor, besteci ve akademisyen Ertuğrul Sevsay yönetimindeki Avrupa'nın yegâne özgün tango topluluğu Band-O-Neon uzun bir aranın ardından 6 Kasım akşamı yeniden CRR Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Orkestra bu özel tango akşamında, bestelediği tango türü eserlerle müziğimizin uluslararası alanda tanınmasına katkı sağlayan Cumhuriyet dönemi bestecisi Necip Celâl Andel'i eserleriyle anacak.


“Mazi Kalbimde Bir Yaradır” başlıklı konserin solistleri; Besra Alaca Pummer, Seçil İlker, Ali Pınar, Bahar Sarıboğa ve Tanju Yıldırım olacak. Konserde danslarıyla Mariano “lince” Navone & Annatina Luck ikilisi danslarıyla eserlere eşlik edecek.

 

Band-O-Neon kemanlarda Roland Herret, Andreas Siles Mellinger, Engin Yafet ve Esen Kıvrak; viyolonselde Konstantin Zelenin; kontrbasta Viktor Vörös; bandoneonlarda Ertuğrul Sevsay, Carlos Gustavo Battistessa ve Ortaç Aydınoğlu; piyanoda Yu Chen ve gitarda Timotej Kosovinc Zupancic ile William Marcil- Bouchard’dan oluşuyor.

Tango müziğinin eşsiz örneklerini içeren konser programı şu şekilde: Açıış Feliciano Latasa'nın "Gran Hotel Victoria" adlı eseriyle yapılacak. Ardından, Necdet Rüştü Efe'nin sözlerini yazdığı, Necip Celâl Andel'in bestelediği "Mazi" adlı parça icra edilecek. Program Andel'in "Ayrılık", "Damla Damla", "Suna", "Özleyiş", "Yıllar", "Bir An İçin", "Benim Şarkım", "Kimse Sevgimi Bilmez", "Günler" ve "Geçmiş Zaman Olur ki" adlı eserleriyle devam edecek. Programda ayrıca, Arjantin tango müziğine ait Osvaldo Fresedo'nun "El Once", Juan Caldarella ve Alejandro Scarpino'nun "Canaro en París", Juan de Dios Filiberto'nun "El Pañuelito", Eduardo Arolas'ın "Comme Il Faut" ve José Luis Padula'nın "9 de Julio" adlı eserleri de yer alacak. Konser, Gerardo Matos Rodríguez'in klasikleşmiş eseri "La Cumparsita" ile son bulacak.


Saat 20.00’de başlayacak konser öncesi CRR fuayesinde, Viyana Müzik Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ertuğrul Sevsay “Cumhuriyetimizin Müziği: Tangolarımız ve Necip Celâl Andel“ başlıklı söyleşi gerçekleştirecek.


Necip Celâl Andel Hakkında: 

 

Necip Celâl Andel, 20. yüzyılın başlarında Türkiye'de tango müziğinin öncülerinden biri olarak tanınır. Türk tangosunun gelişimine katkıda bulunan Andel, duygusal derinliği olan ve zamanın ruhunu yansıtan besteleriyle tanınmıştır. "Mazi Kalbimde Bir Yaradır" gibi unutulmaz eserlere imza atan sanatçı, tangonun sadece Arjantin ve Avrupa'da değil, aynı zamanda Türkiye'de de ne kadar popüler ve etkili olabileceğini göstermiştir. Andel'in müziği, döneminin sosyal ve kültürel atmosferini yansıtan, aynı zamanda evrensel bir duygu yelpazesini kucaklayan eserlerle doludur. Andel'in eserleri, uluslararası tango festival ve konserlerinde icra edilerek, global tango kültüründe Türk tangosunun yerini almıştır.

 

Band-O-Neon Orkestrası Hakkında:

 

Band-O-Neon Orkestrası, Avrupa'nın seçkin tango topluluklarındandırç Klasik tango eserlerini orijinal bir yorumla icra eden bu orkestra, aynı zamanda ilk Türk tango bestecisi Necip Celâl Andel'in eserlerini de repertuarında bulundurmaktadır. Orkestranın üyeleri arasında uluslararası arenada tanınmış müzisyenler yer almakta olup, performanslarıyla tango müziğinin sadece Arjantin ve Uruguay ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda dünyanın dört bir yanında farklı kültürlerle birleşerek evrildiğini göstermektedir.

 

Band-O-Neon, sadece müzikal performanslarıyla değil, aynı zamanda solistleri ve dansçılarıyla da tango kültürünü sahneye taşımaktadır. Orkestra, Avrupa tango sahnesindeki özgün yorumları ve enerjik performanslarıyla bilinir. Orkestranın düzenlemeleri, Ertuğrul Sevsay tarafından yapılmaktadır ve her bir performans, dinleyicilere tango müziğinin zenginliklerini ve derinliklerini sunmayı amaçlamaktadır.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

PEGASUS BANNER MG BANNER MC DONALD'S PENTİ İÇ GİYİM POLİSAN
POLİSAN CHAKRA ALIŞ GİDİŞ