Müziğe Gönül Verenler; "Kemençeci Vasilaki"

Müziğe Gönül Verenler; "Kemençeci Vasilaki"

Bu haber 4215 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Asıl Adı Vasıf olan Rum Asıllı Klasik Kemençe Virtüözü Kemençeci Vasilaki 1845 yılında Silivri Litros Kasabası’nda dünyaya geldi.  Vasilaki müziğe küçük yaşlarda başladığı için “Vasilcik” anlamına gelen “Vasilaki” adıyla tanındı.

Vasilaki’nin müzik serüveni ve müzisyenlik aşkı küçük yaşlarında Silivri'deki panayır, düğün ve meyhanelerde klarnet çalarak başlar. O zamanların kemençe üstatlarından Fenerli Yorgi adındaki bir kemençeciden klasik kemençeyi öğrenir aynı zamanda klarnet çalmayı bırakır.

1870'te Galata'ya gelerek semtin çalgılı kahvelerinde kemençe çalar. O dönemde Lavtacı Andon'la tanışıp, onun takımında çalmaya başlamıştır. Lavtacı Andon'dan ve ağabeyi Civan'dan Türk müziği repertuvarını kısa zamanda öğrenir.

Yüksek kabiliyetiyle Tamburi CemilUdi Nevres gibi önemli sanatçılarla birlikte çalışmaya başlar. Kaba saz takımlarında köçekçe ve oyun havası çalmak için kullanılan klasik kemençeye yeni bir çalış tekniği getirerek kemençeyi Klasik Türk Müziğine kazandırır. Tamburi Cemil ve Vasilaki'den sonra kemençe, kaba saz takımlarından çıkarılıp incesaz takımlarına dâhil edilmiştir.

Vasilaki yaşamı boyunca üç peşrev, bir saz semaisi ve Mahmut Celalettin Paşa'nın şarkıları için de ara nağme bestelemiştir. 1907 yılında 62 yaşında İstanbul'da yaşama veda etmiştir.


Araştırma & Derleme

M.Sabri Dânâbaş

04.11.2023

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

PEGASUS BANNER MG BANNER MC DONALD'S PENTİ İÇ GİYİM POLİSAN
POLİSAN CHAKRA ALIŞ GİDİŞ