Bel ve boyun ağrısı şikâyetleri her geçen gün artıyor!

Bel ve boyun ağrısı şikâyetleri her geçen gün artıyor!

Bu haber 2373 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştıran tüm güzel gelişmelerinin yanı sıra telefon, tablet ve bilgisayar ekranına uzun süre bakmamıza neden oluyor. Ekran başında geçen bu hareketsiz saatler ve yanlış oturma pozisyonları da omurga rahatsızlıklarında artış yaşanmasına elbette. Ancak hareketsiz yaşam kadar yanlış hareket etmenin de bel ve boyun hasarlarına yol açtığını söylememiz gerek. Sağlıklı bir omurga için günlük yaşantımızda dikkat etmemiz gereken hususlar…

Op. Dr. Evren Fehmi Atay

Ortopedi Ve Travmatoloji Hekimi


“Omurgamız bizi dik tutan sistemdir. En basit anlatımıyla omurgayı çocukların üst üste dizdiği küpler gibi düşünebiliriz. Vücudumuzdaki bu küplerin arasında jöle kıvamında bir yapı olduğunu hayal edelim. Bu jöle kıvamındaki yapı bizim sağa sola dönmemizi, hareket etmemizi veya arkamıza rahatça yaslanmamızı sağlar. Bu küplerin arkasında ise beyne ulaşan kanallar bulunur. Bunu da elektrik kablosu gibi hayal edebiliriz. Bu elektrik kabloları yani sinirler beyinden aldığı akımı uzuvlara, uzuvlardan aldığı uyarıları da aksiyon potansiyelleri şeklinde beyne ulaştırır. Yanlış hareket etmek ya da hareketsiz kalmak gibi durumlarda bu bölgede yaşanan rahatsızlıklar boyun ve bel bölgemizde ağrılara neden olur”

 

Bu Ağrıları Ciddiye Alın!

“Ciddiye almamız gereken bel /boyun ağrısı problemleri ise kasların dışında, kemik dokuda veya jöle kıvamındaki disk dokusunda meydana gelen sinirleri sıkıştıran ve hasar verdiren sorunlardan oluşuyor. Mesela, ani öne eğilmeler sonrasında disk dokunun balon yapması yani fıtık oluşması ya da eklemlerdeki ufak kırıklar basit ağrı kesicilerle tedavi edilemeyen rahatsızlıklardandır. Tabii ki bel veya boyun fıtığının evreleri bulunuyor. Burada sinir dokusunun ne kadar ezildiği büyük önem taşıyor. Basit hasarlar fizik tedaviyle iyileştirilebilirken daha ciddi hasarlar ancak ameliyat ile tedavi edilebiliyor”

 

Fıtık Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

“Yaş faktörü de her hastalıkta olduğu gibi bel fıtığını da tetikleyebiliyor. Bunların haricinde otomobilde öne doğru ani savrulmalar ve yüksekten düşme gibi kazalar omurganın çökmesine, hasar görmesine ve fıtık oluşumuna yol açabiliyor. Bu sorunlardan kaçınmak için yere eğilirken, ağırlık taşırken ya da spor aktivitesi yaparken ani değil, kontrollü hareket etmek gerekiyor. Uzun saatler ekrana bakmaktan kaçınmanın, basit hareketlerle omurgayı desteklemenin, sedanter yaşamdan uzak durmanın önemli bir faktör olduğunu bilmemiz gerekli”

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

DEICMANN BANNER PEGASUS BANNER MG BANNER MC DONALD'S PENTİ İÇ GİYİM
POLİSAN CHAKRA ALIŞ GİDİŞ