AKM’de 29 Ocak – 4 Şubat Etkinlikleri

AKM’de 29 Ocak – 4 Şubat Etkinlikleri

Bu haber 986 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Türkiye'nin kültür ve sanat merkezi AKM, en yeni ve gelişmiş sahne teknolojisiyle seçkin etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 

Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında birbirinden özel tiyatro, opera, sergi, sinema ve konserlere ev sahipliği yapacak. ‘Şakşakçılar’ oyunu AKM Tiyatro Salonunda sahnelenirken, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Fındıkkıran’ balesi ve ‘La Boheme’ operası ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyici karşısına çıkacak.

 

Don Gıovannı- İstanbul Devlet Opera Ve Balesi 

29 Ocak - 20:00 -Türk Telekom Opera Salonu

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği ‘Don Giovanni’ operası, 29 Ocak tarihinde AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyiciyle buluşuyor. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğdu. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İDOB Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. Eserin koro şefi ise Volkan Akkoç.

 

Şakşakçılar 

29 Ocak -20:30 -Akm Tiyatro Salonu

Fransız yazar Fred Radix’nin kaleme aldığı, Çağlar Çorumlu’nun yönettiği ve başrolünde olduğu ‘Şakşakçılar’, 29 Ocak, 20:30’da AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak. Oyun, 1895 yılı Paris tiyatrolarında, seyirci arasına karışarak doğru zamanda alkışlatmakla görevli şakşakçıların hikayesini anlatıyor.


Odadaki Sihirbaz

30 Ocak - 14.00 Ve 16.00 -Akm Çok Amaçlı Salon

Kubilay QB Tunçer’in yönetimindeki ‘Odadaki Sihirbaz’ adlı gösterisi 30 Ocak’ta 14.00 ve 16.00 saatlerinde AKM Çok Amaçlı Salonda minik izleyicilerle buluşuyor. 3+ yaş grubu çocuklar ve yetişkinler için keyifli bir deneyim sunacak 50 dakikalık bu oyun, dünya genelinde 16 yıldır sergilenen QB Tuçer’in oyunlarıyla dolu. İzleyiciler, havada uçuşan sihirler ve rengarenk görsel şölen ile unutulmaz anlar yaşayacak.


La Boheme - İstanbul Devlet Opera Ve Balesi

31 Ocak -20:00 -Türk Telekom Opera Salonu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği, 31 Ocak tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak olan ‘La Boheme’ Operası, besteci Giacomo Puccini’nin (1858-1924) başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından yazılan bu dramatik ve romantik opera, dünyada en çok sahnelenen ve sevilen operaların arasında yer alıyor. İtalyanca seslendirilecek olan eseri, Evin Atik sahneye koyuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetecek.

 

Ustalardan İzler Iı - İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu

31 Ocak -20.00 -AKM Tiyatro Salonu

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Ustalardan İzler II’ konseri 31 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonunda müzikseverler ile buluşacak. 70'ler ve 80'ler Türk Pop müziğinin en güzel şarkıları, Bora Kayalar yönetiminde, Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan solistliğinde seyirciyle buluşacak. 

 

Fındıkkıran -İstanbul Devlet Opera Ve Balesi

1 Şubat - 20:00 Ve  3 Şubat - 16: 00 - Türk Telekom Opera Salonu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus besteci P. İ. Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son eseri olan, küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarının konu edildiği ‘Fındıkkıran’ balesini sahneleyecek. Koreografisi Mehmet Balkan’a (M. Petipa – L. Ivanov’dan sonra) ait. İki perdelik eseri Lale Balkan, 1-3 Şubat 2024 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda sahneye koyacak. 

 

Bir Zebra Müzikali - Çocuk Oyunu

1 Şubat- 15:00 -AKM Tiyatro Salonu

Barış Can Çelik’in yazdığı, Alim Dedei’nin yönettiği, Burak Aydın, Tarkan Demirtaş, Nihal Arslan, Fatma Doyuk, Özlem Gönül ve Elif Atalay’ın rol aldığı ‘Bir Zebra Müzikali’ AKM Tiyatro Salonunda saat 11.00’de minik izleyicilerle buluşacak. Kharo Çölü’nde yaşayan zebraların macerasını konu alan oyun, müzik, dans ve macera dolu bir atmosfer sunacak. 

Ayşegül Sarıca’yı Anma Konseri - İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri

2 Şubat -20:00 -Türk Telekom Opera Salonu

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının bu haftaki konseri, ülkemizin yetiştirdiği güzide piyanistler arasında yer alan, sanatsal başarılarla süslediği yaşamını değerli çalışmalar ve ödüllerle taçlandıran Türk piyanist Ayşegül Sarıca’ya ithaf ediliyor. Repertuarda, kendisi de bir piyano virtüözü olmak isterken, geçirdiği sakatlık sonucu bu şansı kaybetse de piyano repertuvarına eşsiz eserler armağan eden Robert Schumann’ın eserleri yer alacak. Konserde Piyanist Gülsin Onay’ın yorumuyla, Ayşegül Sarıca’nın da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile en son seslendirdiği eser olan Schumann’in ‘Birinci Piyano Konçertosu’nu seslendirilecek. Konserin ikinci bölümünde ise İtalyan şef Alessandro Bonato yönetimindeki orkestra, bestecinin yaşadığı üzüntüler sonucu, fiziksel ve ruhsal olarak oldukça zor bir dönemden geçerken bestelediği ‘İkinci Senfonisi’ni seslendirecek.

 

Güldestan- Mdt İstanbul 

2 Şubat -20.00 - AKM Tiyatro Salonu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi- Modern Dans Topluluğu İstanbul’un sahneleyeceği ‘Güldestan’ 20. Yılını kutluyor. Beyhan Murphy’nin yönetmenliği ve koreografisi ile Mercan Dede’nin müzik yönetmenliğinde gerçekleşecek performansta, modern ve klasik dans, elektronik ve geleneksel müzik bir araya getiriliyor. Dans gösterisi, 2 Şubat Cuma saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonunda sahnelenecek.

 

Saz Eserleri Ve Kürdilihicazkar Faslı -İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu

2 Şubat - 19:00 -Çok Amaçlı Salon

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, 2 Şubat Cuma günü saat 19.00’da AKM Çok Amaçlı Salonda ‘Saz Eserleri ve Kürdilihicazkar Faslı’ konseri düzenleyecek. İlk bölümünde kronolojik bir kompozisyon gözetilerek hazırlanmış saz eserleri, ikinci bölümde ise kürdilihicazkar makamında bir meydan faslı; topluluğun sanatçıları Mustafa Tabak (kanun, ses), M. Enes Üstün (lavta, def, ses), Ahmet Yağmur Kucur (tanbur, ses), Ömer Aşcıoğlu (kemençe), Enes Durceylan (rebab, ses), Emre Elifoğlu (çello) ve Mehmet Salih Sırmaçekiç (bendir, darbuka) tarafından icra edilecek. 

 

Wolfıe Harikalar Operasında

3 Şubat- 12:00 Ve 15:00 –AKM Tiyatro Salonu

‘Wolfie Harikalar Operasında’, zamanı olmayan bir mekâna düşen Yönetmen’in, opera eserini hayata geçirme serüvenini konu alınıyor. Operayı tanımaya çalışan Yönetmen’in seçmeler sırasında Mozart’ın küçüklüğü Wolfie’yi görmesi ile macera başlıyor. Besteci Şef Umut Kosman’ın yönettiği eserin yapımcılığını Duende Global, rejisörlüğü Caner Akın üstleniyor. Tan Sağtürk Akademi dansçılarının katılımıyla sahnelenecek Wolfie Harikalar Operası, 3 Şubat Cumartesi günü, saat 12.00 ve 15.00’te AKM Tiyatro Salonunda gerçekleşecek. 

 

Yolca ‘Müzikli Derviş Masalları- Meydan Meşkleri

3 Şubat -19:00 -Çok Amaçlı Salon

Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu tarafından icra edilecek olan Yolca ‘Müzikli Derviş Masalları’ performansı 3 Şubat 2024 Cumartesi saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonda İzleyiciyle buluşuyor. 

 

Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam -İstanbul Devlet Tiyatrosu

4 Şubat - 12.00 Ve 15:00- AKM Tiyatro Salonu

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 4 Şubat Cumartesi günü saat 12.00 ve 15.00’de AKM Tiyatro Salonunda ‘Güneşle Buluşmak İsteyen Kardan Adam’ çocuk oyununu sahneleyecek. Sevgi, dostluk, paylaşım, umut ve samimiyeti konu alan Elif Erdal’ın yönettiği oyunda Tolga Kortunay, Asena Hotamış, Berk Yaparel, Zeynep Kızıltan Şıkyıldız, Su Lara Aslan, Tuğba Ülgen, Cihan Akyürek, Pelin Köksal, Onur Camcı, Dinçer Simsar rol alıyor. 

 

Enstrümanları Tanıyalım Iı ‘Yaylılar’ - İstanbul Devlet Opera Ve Balesi 

4 Şubat - 13.00 - Akm Tiyatro Salonu Fuaye

Enstrümanları Tanıyalım II ‘Yaylılar’ etkinliğinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrasının sanatçıları ile minik sanat severler bir araya gelecek. Yaylı sazların tanıtımı ile başlayacak etkinlikte, çocuklar keman, viyola ve viyolonsel ile tanışacak ve ardından sanatçılar performanslarını sergileyecek. İnteraktif olan etkinlik ücretsiz olarak, 4 Şubat 2024 Pazar günü saat 13.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu Fuayesinde gerçekleşecek.

 

Evvel Zaman İçinde - Çocuk Oyunu

4 Şubat 14:00 Ve 15:30 - Akm Çok Amaçlı Salon

4 Şubat Pazar günü saat 14.00 ve 15.30’da AKM Çok Amaçlı Salonda Mehmet Erbil’in yazıp yönettiği ‘Evvel Zaman İçinde’ kukla oyunu, canlı müzik ve özel tasarım kuklalarla dolu bir yolculuğa davet ediyor. Eray Zerkes’in müziğiyle renklenen bu fantastik gösteride, çocuklar ördeklerden ejderhalara, devlerden Anka kuşlarına kadar birbirinden ilginç karakterlerle karşılaşacaklar.

 

‘Temas İstanbul’ Sergi

19 Ocak – 11 Şubat – Galeri

Millî İstihbarat Teşkilâtının 97. kuruluş yılına ithafen gerçekleştirilen ‘Temas İstanbul’ istihbarat ve strateji temalı dijital sergi, 19 Ocak – 11 Şubat tarihlerinde pazartesi günleri hariç 11.00 – 20.00 saatleri arasında AKM Galeride ziyarete açık olacak. 

 

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

DEICMANN BANNER PEGASUS BANNER MG BANNER MC DONALD'S PENTİ İÇ GİYİM
POLİSAN CHAKRA ALIŞ GİDİŞ